čeština English

Jaroslav Valečka


Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

 

Příspěvková organizace Libereckého kraje

Náměstí Osvobození 297/1

470 01 Česká Lípa

Otevřeno úterý-neděle 9-17 h do 10.9.

 

Tisková zpráva

 

Slavnostní zahájení výstavy Jaroslava Valečky v galerii Jídelna

Jaroslav Valečka: Tenkrát na severu

vernisáž 12. 7. od 17 h

galerie Jídelna

 

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě srdečně zve na vernisáž výstavy malíře Jaroslava Valečky s názvem „Tenkrát na severu“, která proběhne ve středu 12. 7. 2023 od 17 h v prostorách galerie Jídelna.

 

Jaroslav Valečka se věnuje ve své tvorbě tradičním malířským tématům, zejména krajinomalbě a figurálním kompozicím. Jeho práce charakterizuje výrazná barevnost, práce se světlem a expresívní kresebná zkratka. Výstava „Tenkrát na severu“ ukazuje malíře jako poutníka, který prochází vzpomínkami a časem v zádumčivé krajině bývalých Sudet, poznamenané složitou historií. Snové krajiny vypráví lidské osudy a dramata výrazem, který se děje, baladickou představivost doprovází pikantní ironie, nadsázka a humor. Obrazy nás vedou k zastavení se a zamyšlení nad věčným koloběhem života a smrti.

 

Autor čerpá v námětech svých obrazů ze vzpomínek z doby dětství a dospívání, kdy žil v malebném pohoří Lužických hor v bývalých Sudetech v oblasti krutě postižené odsunem německého obyvatelstva i sovětskou okupací i následným vylidněním. Bizarním až morbidním způsobem vypráví lidské osudy a dramata, tragédie všedního dne, které si vybavuje ze vzpomínek či vyprávění. Záměrně pracuje s literárním obsahem a nadsázkou. Programově se obrací k nízkým formám kultury, vycházející z lidové tradice, které byly s nástupem postmoderny rehabilitovány. Rozkoš ze vzrušení a iluze při recepci uměleckého díla provází vnímatele obrazů k intenzivnímu požitku z iluze i hlubšímu prožívání a poznání sebe sama.

Výstava potrvá do 10. 9. 2023.

 

Jolana Pastor, kurátorka výstavy

 


 

 

Jaroslav Valečka je absolventem ateliéru Jiřího Sopka na pražské akademii výtvarného umění a na scéně se pohybuje od poloviny devadesátých let 20. století. Během své pětadvacetileté činnosti si vytvořil poutavý umělecký styl, pro nějž čerpá podněty z jemu blízkých severočeských Sudet, které jsou pro něj panoptikem a jež transformuje svojí imaginací.


Záměrně pracuje s literárním obsahem a nadsázkou. Programově se navrací k nízkým formám kultury, které byly s nástupem postmoderny rehabilitovány. Za svoji dosavadní kariéru je autorem četných úspěšných výstav jak v zahraničí, tak v Čechách (například Špálova galerie v Praze, Alšova jihočeská galerie, Ost Deutsche galerie Regensburg, Nolias gallery v Londýně a

mnohé další). 

 

 

 

 

Obrazy v tiskové kvalitě (300dpi) pro stažení:

 


Jaroslav Valečka - fotoportrét

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

J. Valečka, Sťatý kohout,  2020, 150 x 100
Sťatý kohout,  2020, 150 x 100 cm
 

 

 

Pohřeb šumaře, 2018, 170 x 125 cm
Pohřeb šumaře, 2018, 170 x 125 cm

 

 

 

 

 

 

Kluci na hřbitově, 2022, 100 x 140 cm, olej na plátně
Kluci na hřbitově, 2022, 100 x 140 cm, olej na plátně