TISKOVÁ ZPRÁVA
Temná kronika: obrazy Sudet, jak je neznáte v Galerii Emila Filly
Galerie Emila Filly v Ústí nad Labem uvede od 19. dubna do 8. června 2025 výstavu Temná kronika malíře Jaroslava Valečky, která představí průřez jeho nejnovější tvorbou. Autor se v ní vrací do pohraničního kraje svého dětství – Sudet – a skrze obrazy vytváří svébytnou vizuální kroniku místa i lidí, kteří ho obývají. Dějová linka obrazů vychází z místních historek, pověstí a venkovských rituálů, jež umělce formovaly od dětství. Výstava tak nabízí nejen silný výtvarný zážitek, ale i sugestivní svědectví o krajině poznamenané historií a kolektivní pamětí.
Obrazy inspirované sudetskými příběhy
Výstava Temná kronika představuje kolekci obrazů inspirovaných příběhy z Valečkova rodného kraje – Sudet. Umělec místo tradičního výstavního katalogu připravil unikátní knihu, která propojuje výtvarné umění s literaturou. „Některé příběhy jsou strašidelné, jiné poetické,“ uvádí Valečka.
Vyprávění obrazem
Valečkova tvorba je ovlivněna lidovými pověstmi, maškarámi i českou literární tradicí čerpající z lidové slovesnosti. Z výtvarného hlediska jej formovaly především expresionismus a symbolismus. „Obdivuji Muchu, Zrzavého, Ladu. Maluji už 35 let a postupně se posouvám od krajinomalby k větší příběhovosti a nadsázce, někdy i černému humoru,“ říká autor. Výstava Temná kronika je první, v níž jednotlivé obrazy propojuje vyprávěcí linka inspirovaná konkrétními příběhy.
Příběhy Sudet ve výtvarném obraze
Výstava je průřezem Valečkovou nejnovější tvorbou a zaměřuje se na zpodobnění krajiny Lužických hor a jejich obyvatel. Malíř zachycuje výjevy z tradičních vesnických slavností jako je pálení čarodějnic, zabíjačky, masopust nebo pohřební průvody. Důležitou roli hrají místní historky, které autor zaznamenává do sugestivních výjevů z otevřené krajiny či zapomenutých koutů – lesních hřbitovů, polorozpadlých stavení nebo tajemných zákoutí lesa.
Malíř s příběhem
Jaroslav Valečka (*1972) absolvoval AVU v Praze, kde studoval malbu u prof. Jiřího Sopka a plastiku u prof. Jan Hendrycha. Je členem mezinárodního hnutí Stuckismus a sdružení Natvrdlí. Navazuje na tradici evropské krajinomalby a severský romantismus, zejména na tvorbu Caspara Davida Friedricha. Ve své práci propojuje romantickou krajinu s moderními malířskými směry jako je expresionismus a symbolismus. Jeho styl je výrazně osobitý a nezaměnitelný díky specifické barevnosti a atmosféře.
Mezinárodní uznání
Valečka má za sebou řadu úspěšných výstav v České republice i zahraničí. Během trvání výstavy v Ústí nad Labem bude rovněž zastoupen na skupinové výstavě Van Gogh Gallery v Madridu a na prestižním veletrhu umění v Paříži. Jeho obrazy byly několikrát úspěšně draženy v londýnské aukční síni Sotheby’s a jeho tvorbu reflektují také odborné monografie, včetně studie významného britského kritika Edwarda Lucie-Smithe.
Doprovodný program
Součástí výstavy bude i doprovodný program – 30. dubna 2025 od 19 hodin se uskuteční scénické čtení ve spolupráci s Činoherním studiem Ústí nad Labem. V dramaturgii Hany Launerové vystoupí Marie Machová a Luciana Tomášová.
Poděkování partnerům
Výstavní program Galerie Emila Filly v roce 2025 podpořily instituce Statutární město Ústí nad Labem a Ministerstvo kultury České republiky.
Více informací zde:
Obrazy v tiskové kvalitě (300dpi) pro stažení:
Jaroslav Valečka - fotoportrét
Záře, 2024, 150 x 120 cm, olej na plátně
Kulový blesk, 2024, 120 x 140 cm, olej na plátně
Dávení, 2024, 100 x 80 cm, olej na plátně
Malíř před svým atelierem v Lísce