čeština English

Jaroslav Valečka

 

V poslední době se v některých on-line aukcích objevily některé mé podezřelé obrazy za velmi podezřelé vyvolávací ceny. Bohužel, reálná právní ochrana proti takovému počínání je u nás téměř nulová. Policie je přetížená, a nemá kapacity takové věci řešit. Mám osobní zkušenost, když mi byl vykraden sklad obrazů.

 

Osobně po nedobrých zkušenostech, obrazy do českých on-line aukcí vůbec nedávám. Jedinou vyjímkou jsou dobročinné aukce a aukce galerií se kterými pravidelně spolupracuji, jako je Galerie Art Praha.

Prosím, pokud o ně někdo máte o braz v on-line aukci zájem, vždy žádejte autorský certifikát, kupní smlouvu anebo reprodukci takového obrazu v některém z mých katalogů. Každá solidní aukční síň tak ráda učiní. Těch nesolidních moc není, ale kazí pověst všem.

 

Naopak, až na vyjímky, drtivá většina klasických galerií, se kterými dlohodobě spolupracuji, je solidní a mám s nimi velmi dobré zkušenosti. Tady nejsou obavy na místě. Přidávám jejich seznam v abecedním pořadí: Galerie Art Praha, Galerie Artkoncept, Galerie Atelier Fiala, Galerie Beseda, Galerie Crears, Galerie Eins zwei, Galerie Goltzova tvrz, Galerie Graciano, Galerie Chagall, Galerie Kotelna, Galerie Kontrast, Galerie Pex, Galerie Pintner (Německo), Galerie Twenty-six (Rakousko) Galerie Vltavín, Galerie XXL, Galerie Zaza, Galerie 1, Galerie 228.

 

Případně se obraťte na mne, své obrazy si dobře pamatuji.

 


 

Aukční síň Sotheby´s je jedničkou na trhu s uměním a v listopadu pořádá jednu ze svých tematických aukcí v Kolině nad Rýnem v Německu.

 

Tato aukce pod názvem Different Perspective je zaměřená na umění střední Evropy zejména z Polska, Rakouska, Maďarska a České republiky a kromě děl klasické moderny, jako je Alfons Mucha, František Kupka, nebo Emilla Filla, obsahuje i dílo Jaroslava Valečky s názvem Loď bláznů.

 

J. Valečkovi byla prokázána velká pocta uvedením jeho jména v publikaci Umělecká hnutí po roce 1945 (Movement in Art since 1945), kterou vydalo z pera renomovaného teoretika Edwarda Lucie-Smitha londýnské nakladatelství Thames and Hudson. Kniha, zahrnující 300 klíčových vizuálních děl z poválečných let 20. století, počínaje Jacksonem Pollockem, přes Banksyho, Ai Weiweiho až po Damiena Hirsta a má učebnicový charakter. Valečku spolu s Jiřím Hauschkou uvádí jako jediné dva české umělce zařazené do tohoto výběru. Tento významný teoretik a autor mnoha desítek knih v roce 2015 napsal úvodní slovo k Valečkově monografii.

 

I díky této skutečnosti bylo jeho dílo zařazeno do aukce, která se uskuteční od 3. do 9 listopadu 2023 on-line. V případě Jaroslava Valečky se jedná již o čtvrté dílo v aukcích Sotheby´s . V letech 2020 až 2022 se jeho díla s úspěchem dražila v Londýně a Kolíně nad Rýnem.

 

Jaroslav Valečka patří mezi zavedené umělce, jeho díla jsou zastoupena v mnoha sbírkách včetně Národní galerie v Praze a mnoha dalších v prosinci se chystá jeho výstava k padesátým narozeninám v renomované pražské Galerii Václava Špály.

 

Obraz se vydražil za 6985 euro, což je nový autorský rekord.