čeština English

Jaroslav Valečka

JAROSLAV  VALEČKA VYSTAVUJE V BESEDĚ

 

Jaroslav Valečka (*1972 v Praze) patří mezi nejzajímavější a nejtalentovanější představitele současné mladé české malířské generace. Jak před časem uvedla Naďa Klevisová ve své recenzi pro Hospodářské noviny,“ o jeho dílo by se měli zajímat lidé, které od tvorby nejmladších generací odhání pocit, že tomu nerozumějí“.

Valečka totiž patří k autorům, kteří se snaží vytvářet klasickou a přitom současnou malbu. Jeho tvorba je obecně srozumitelná a jeho témata mají nadčasovou platnost. Ať již se jedná  o krajiny nebo figurální motivy, vytváří svým nezaměnitelným rukopisem díla, která na diváka působí svým dramatickým podtextem, jistou syrovosti i magickou zasněnosti. Síla Valečkových obrazů je  zejména v jeho práci s barvou a světlem, kterou dosahuje působivého účinku.

            Jestliže byl ve svých začátcích hodně ovlivněn expresionisty, především Eduardem , postupně našel svůj vlastní výraz. Nachází doma, ve vylidněné a zdivočelé krajině bývalých Sudet v severních Čechách. Často bývají v souvislosti s jeho tvorbou připomínána jména I Bergmana, nebo Caspara Davida Friedricha.

Jaroslav Valečka prošel v letech 1991 až 1998 malířskou školu Jiřího Sopka a sochařským ateliérem profesora Hendrycha. Mezitím byl na stážích v Norsku, Německu a Nizozemí a získal například Stipendium nadace pro současné umění (1993) nebo Hlávkovy nadace (1996). Samostatně vystavuje od roku 1997. Žije a pracuje v Praze.

            Obrazy tohoto velice nadějného a současného představitelé současné výtvarné scény budou představeny v ostravské Galerií Beseda na výstavě s názvem „Krajina posetá tmou“ve dnech 10. dubna až 22. května 2008. V Ostravě vystavuje tento autor poprvé.